Na úvodní stránku

Tisíc hodin práce na zámku. Brontosauři na podzim pomohli 14 památkám

TAMeK

2012-12-28

Různé

Přečteno: 4494

Komentářů: 0


Hned čtrnácti kulturním památkám vyrazili na podzim pomoci dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus.


Na dvě stě padesát mladých nadšenců na nich za sedmnáct víkendů bezplatně odpracovalo téměř tisíc hodin. Opravovali hradní cesty, připravovali kapli pro práci restaurátorů či stavěli keltský skanzen.

Brontosauři dlouhodobě pečují o třicet českých památek. V rámci programu Akce památky tak chtějí podpořit lokality, které uvítají dobrovolnickou práci. "Kromě ochrany přírody klademe důraz také na pomoc kulturnímu dědictví. Zároveň chceme lidem, kteří na naše akce jezdí, nabídnout za nezištnou práci zajímavý program a netradiční zážitky," řekla koordinátorka Akce památky Eliška Plotěná.

Účastníci, kteří s brontosaury za památkami na podzim vyjeli, si například vyzkoušeli, jak se bydlí v zámku, naučili se irské tance nebo některé ze starých řemesel. "Právě smysluplná práce a atmosféra, která tyto víkendy provází, z nich dělá výjimečné události," uvedla Plotěná. S tím souhlasí i student historie Tomáš Vrabec. Už čtyři roky o víkendech pomáhá s brontosaury. "Je to pro mě parta výborných lidí, s nimiž si rozumím. Navíc můžu dělat to, co má smysl," vysvětlil Vrabec.

Kromě tradičních míst, jako jsou veltruský a bučovický zámek nebo hrady Lukov a Boskovice, letos dobrovolní! ci poprvé přidali ruce k dílu v západočeském hradě Buben a replique montre v teplické Beuronské kapli. "Spolupráce na nových lokalitách je vždy velmi přínosná. Jejich správci jsou rádi, za dobrovolnou a nezištnou pomoc," dodala Eliška Plotěná. To potvrdila Šárka Sonnenbergová z teplického sdružení Pro arte beuronensis, které rekonstruuje právě teplickou kapli, v níž brontosauři uspořádali jednu z podzimních akcí. "Těší nás, že jsou stále mezi námi lidé, kteří přijedou přes celou zemi do neznámého místa proto, aby pomohli," uvedla Sonnenbergová. Ta doufá, že spolupráce potrvá i v příštích letech.

Právě do Teplic zamířila na svou první dobrovolnickou akci s Hnutí Brontosaurus Sabina Rosenbergová. "Zaujalo mě hlavně její téma, protože se zajímám o historii i umění. Akce mě překvapila, protože jsem si nemyslela, že bude připraven tak kvalitní program. Na nocování v klášterní kapli budu vzpomínat ještě dlouho," řekla Rosenbergová.

Připojila se tak k tisícům lidí, kteří s Hnutí Brontosaur! us už téměř čtyřicet let vyráží na víkendové i letní dobrovoln! ické akce na pomoc přírodě a památkám. Přidat se k nim může každý. Stačí, když si vybere některou z připravovaných akcí a na webu Hnutí Brontosaurus se na ni přihlásí.


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje Internet mládeži, z.s.
Vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2012-2023
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je pátek
14.06.2024