Na úvodní stránku

Akce Ukliďme Česko proběhne již v půlce května

TAMeK

2014-05-15

Různé

Přečteno: 4092

Komentářů: 0


V sobotu 17. května proběhne po celé naší republice dobrovolnická úklidová akce zaměřená na likvidaci černých skládek. Jedná se o první ročník akce, jejímž cílem je nejen uklidit naše okolí, ale také mediálně zviditelnit dlouhodobě neřešenou problematiku černých skládek a přispět tím k prevenci jejich vzniku.


Již druhým rokem probíhá v ČR mapování černých skládek prostřednictvím projektu ZmapujTo - http://www.zmapujto.cz, díky němuž bylo nahlášeno a do mapy zaneseno již více než 3 000 černých skládek. Na základě takto sesbíraných dat vznikla myšlenka celostátní úklidové akce pod názvem "Ukliďme Česko", která vychází z mezinárodně osvědčeného modelu "Let's Do It!". Tento typ jednodenních úklidových akcí proběhl úspěšně již ve více než 100 zemích za účasti 8,5 milionů dobrovolníků. Úklid Česka pak proběhne pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR v sobotu 17. 5. 2014.

"V současné době registrujeme přes 260 organizátorů místních úklidových akcí prakticky po celé ČR, ke kterým je možné se připojit a do akce se aktivně zapojit" sdělil nám jeden z organizátorů akce RNDr. Miroslav Kubásek. "Další organizátoři jsou samozřejmě také vítáni". K registraci organizátorů místních úklidů, dobrovolníků a k vzájemné komunikaci mezi nimi slouží interaktivní mapa, kterou naleznete na web! u akce. Díky ní zájemci o účast uvidí přehledně např. počet již přihlášených dobrovolníků, seznam organizátorů, ke kterým se mohou ve zvolené lokalitě připojit a také místa srazů jednotlivých úklidů. V mapě se zobrazují i nahlášené černé skládky, které mohou účastníci během akce uklízet - http://mapa.uklidmecesko.cz.

Do projektu je zapojena i řada firem z oblasti služeb v odpadovém hospodářství, které mají k této problematice velmi blízko. Ty nabízí v den akce nejrůznější benefity jako odvoz odpadu zdarma, slevy za uložení odpadů, prodlouženou otevírací dobu sběrných středisek, pytle a rukavice pro dobrovolníky.

I pro města a obce je projekt výhodný. Velká část jich totiž alespoň jedenkrát ročně na své náklady provádí úklid svého katastru od pohozených odpadů (včetně černých skládek). Nyní se městům a obcím naskýtá příležitost uklidit během jednoho dne černé skládky na svém katastrálním území s využitím pomoci dobrovolníků a dalších partnerů akce, tedy ! za výhodnějších podmínek, než kdyby tak činily samostatně. Nav! íc pokud se skládky včas neodstraní, budou se časem rozrůstat a porostou tak i budoucí náklady na jejich likvidaci.
Každopádně vítáni jsou všichni, které myšlenka "Ukliďme Česko" oslovila a chtějí se do úklidu aktivně zapojit. Podrobnější informace a možnosti zapojení naleznete na webu akce http://www.uklidmecesko.cz.

A nezapomeňte, bez Vás Česko neuklidíme!


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje Internet mládeži, z.s.
Vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2012-2023
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je sobota
15.06.2024