Na úvodní stránku

Letošní ročník festivalu ART SAFARI 31 přichází s novinkami.

TAMeK

2016-05-06

Kultura

Přečteno: 3689

Komentářů: 0


Jak se liší kutilská a umělecká tvorba? Co mají společného? Je mezi nimi ostrý předěl či pozvolný přechod? Můžeme je od sebe rozeznat? Tyto i další otázky položí letošní ročník festivalu ART SAFARI, který pořádá umělecké Studio Bubec v pražských Řeporyjích o víkendu 17.–19. června. 31. ročník výstavy bude mít vůbec poprvé charakter koncipované tematické expozice s podtitulem Vyrobeno doma?


Letošní výstava se bude zabývat vztahem dvou blízkých a zároveň odlišných okruhů umělecké tvorby – umění tzv. vysokého, tvořeného většinou školenými profesionály, a umění domácího – kutilství či moderněji řečeno DIY – vytvářeného většinou amatéry,“ říká Daniela Kramerová, kurátorka letošního ART SAFARI.

Kutilství bylo v posledních letech samostatně představeno na několika výstavách, stejně jako umělecká tvorba, která se oblastí inspiruje. Na ART SAFARI se oba okruhy unikátně propojí. „Vedle sebe uvidíme autentické domácí umění i díla umělců, kteří ve své tvorbě používají podobné postupy či materiály. Někteří si kutilství zvolili přímo za téma své tvorby, pracují s neuměleckými – neušlechtilými – materiály a přibližují jej amatérské produkci, čímž narušují tradiční představy o umělecké výlučnosti,“ sděluje Kramerová.

Kutilskou tvorbu v Řeporyjích představí sdružení Domácí umění, které se kutilstvím dlouhodobě zaobírá a připravilo již řadu tematických výstav. Přehlídky se zúčastní umělci: Josef Baier, Tomáš Bambušek, Jakub Berdych Karpelis, Linda Čihařová, Jiří David, Viktor Frešo, Jitka Havlíčková, Vojtěch Horálek, Vendula Chalánková, JSD, Martina Klouzová–Niubo, Jana Kochánková, Maud Kotasová, Jiří Kovanda, David Krňanský, Pavla Kroupová, Magdalena Kwitkowska, Micl, Vojtěch Míča, Marek Rejent, Vladimír Skrepl, Ondřej Staněk, Čestmír Suška, Ladislav Sýkora, Michal Škapa, Nicole Taubinger, Filip Turek, Jan Turner a Diana Winklerová.

Doprovodný program pro návštěvníky výstavy nabídne dílny pro děti i dospělé,koncerty či módní přehlídky. V sobotu se návštěvníci mohou těšit například na vystoupení Recyklos, uskuteční se workshop se známou šperkařkou Nicole Taubinger a performance Petra Nikla. V neděli nabídne ART SAFARI procházku s geologem Jiřím Sádlem, divadelní představení Jana Lepšíka Zahrada od Jiřího Trnky, vystoupení Martina Janíčka a Michaela Delii a mnoho dalších akcí.


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje Internet mládeži, z.s.
Vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2012-2023
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je středa
22.05.2024