Pojďme na čerstvý vzduch pro čerstvé zážitky. Takový podtitul dali letošnímu setkání jeho pořadatelé z Brontosauřího dětského oddílu Vlkani. Už sedmnáct let na akci nabízí několikadenní pestrý program pro děti, jejich rodiče a další zájemce z okolí. Jeho cílem je přiblížit konkrétní oblasti přírody a její ochrany. Proto probíhá část soutěžních stezek v unikátním lužním lese rezervace Mikulčický luh.
"Oslavy Dne Země chceme otevřít všem zájemcům, proto každoročně připravujeme co nejzajímavější program. V sobotu 20. dubna si může každý návštěvník vyzkoušet svou šikovnost a vědomosti při soutěžních stezkách v okolí mikulčického Slovanského hradiště. Lidé mohou vyrazit do lužního lesa ověřit své znalosti o jeho zvířecích obyvatelích, v improvizovaném lanovém centru zdolat některé z překážek, svézt se na lanovce, nebo třeba zkusit folklorní stezku. Další aktivity propojí téma vzduch, chybět nebude ani tvoření z přírodnin a další zajímavosti," vysvětluje pořadatel Martin Kadala! .
V patnáct hodin mohou lidé vyrazit na exkurze. Ty budou směřovat do včelařského arboreta v Lužicích, za poznáním tajů Mikulčického luhu, chybět nebude ani prohlídka velkomoravského hradiště a další.
První oddíly však do Mikulčic dorazí již v pátek večer, kdy na ně čeká společná dobrodružná hra. Od půl deváté bude v tamním kulturním domě o krajině luhu přednášet botanik Stanislav Kalužík. Sobotní den pak zakončí společným táborákem a po nedělních herních turnajích vyrazí domů.
"Pro oddíly je vrcholem celoroční činnosti sobotní ráno, kdy při zahájení programu v půl desáté, vyhlašujeme výsledky korespondenční ekovýchovné soutěže Duhové střípky a nejlepší dětské přírodovědce. Soutěže se po celý rok účastní asi 150 dětí. Společné setkání děti i vedoucí motivuje do další činnosti. A pravidelnou smysluplnou činnost oddílů spojenou s přímou prací pro přírodu vidíme jako jednu z nejúčinnějších forem nejen ekologické výchovy mladé generace," dodává Martin Kadala.