Na úvodní stránku

Pionýr má nakročeno do dalšího čtvrtstoletí

TAMeK

2015-11-23

Volný čas

Přečteno: 2175

Komentářů: 0


Pionýr má nový program a také vizi na dalších 25 let. Oba dokumenty byly schváleny během Konference o činnosti Pionýra, která se konala ve dnech 14. -- 15. 11. v Mladé Boleslavi. Zástupci pionýrských skupin, kterých se sešly téměř dvě stovky, zde symbolicky uzavřeli 25 let od obnovení samostatné činnosti Pionýra a udali směr do budoucnosti.


Nový Program Pionýra
Mezi hlavními cíli, které konference naplnila, bylo schválit novou podobu jednoho z našich základních dokumentů -- Programu Pionýra, který vymezuje hodnotové základy naší činnosti. Hlavní myšlenky, na kterých je postaven, jsou od roku 1990 stejné a stále živé. Možná i proto, že děti potřebují přes všechny společenské změny stále totéž -- dobrou partu, kladné vzory, dobrodružství s kamarády...
Konferenci navštívili také zástupci partnerské slovenské Detské organizácie Fénix, její předsedkyně Eva Pintérová pozdravila delegáty bezprostředně po schválení tohoto základního dokumentu:
"Je pro mě ctí být při takovém hlasování, u takové důležité chvíle, jako je schválení Programu Pionýra. Dobře vím, jak je těžké ukázat, co děláme. Například rodiče často vidí jen to, jestli je tábor dobrý nebo špatný.
Díky programu ukážeme, že nic neděláme náhodně, že si s dětmi jen nehrajeme, ale učíme je a vychováváme s předem daným cílem."

Vize 2040
Dru! hý velký úkol byl naplněn v návaznosti na část jednání, která probíhala v patnácti tematických sekcích. Z jejich hlavních závěrů byla sestavena "Vize 2040", naznačující směr, jímž se Pionýr bude ubírat v dalších pětadvaceti letech. Její nedílnou součástí je i řada dílčích námětů, které ze sekcí vzešly a které budou v průběhu následujících let postupně vstupovat do běžného života v pionýrských oddílech a klubech.
S oběma dokumenty je možné se seznámit na adrese: pionyr.cz/konference

Odkud a kam jdeme
Letošní Konference o činnosti Pionýra nebyla ojedinělá akce tohoto druhu. Všechny, které proběhly za posledních 25 let, navazují na seminář nazvaný "Kdo jsme? Odkud a kam jdeme?", jehož cílem bylo obsahově a ideově ukotvit obnovený Pionýr na počátku jeho samostatné cesty. Na tuto návaznost poukázal hned v úvodním vystoupení předseda Pionýra Martin Bělohlávek:
"Je to téměř na den 25 let od semináře k vymezení Pionýra, který se konal
10. a 11. listopadu 1990 v! Praze. A třebaže mnoho lidí prorokovalo Pionýru jen krátkou b! udoucnost, máme za sebou 25 let, což je nejdelší nepřerušený časový úsek za celou historii... Konferenci o činnosti Pionýra chápu jako završení oslav 25. výročí."

 

Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje Internet mládeži, z.s.
Vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2012-2015
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je středa
15.07.2020